Çalışma Saatleri 09:00-22:00
 İletişim: 0532 376 05 30

TimberTech Ahşap Yapı Statik Hesap Programı

TimberTech Hakkında
Özellikler
Analiz Tekniği

TimberTech Ahşap Yapı Statik Hesap Programı

TimberTech Ahşap Yapı Statik Hesap Progarmı, Timbertech Buildings, Trento/İtalya Üniversitesi'nde doğan ve TimberTech tarafından geliştirilen ahşap perde duvar yapılarının analizi ve tasarımı için bir tasarım yazılımıdır. Hem CLT (Çapraz Lamine Ahşap) hem de platform hafif çerçeve sistemlerini destekler.

Güvenilir, ustalaşması hızlı ve kullanımı kolay, sürekli ve otomatik olarak güncellenir. TimberTech Buildings yazılımı, hızlı bir modelleme ve analiz yoluyla DXF ithalatından hesaplama raporlarının, çizimlerin, IFC modellerinin ve metraj cetvellerinin ihracatına kadar ahşap yapı tasarımcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiştir.

TimberTech Ahşap Yapı Statik Hesap Programı Teknik Özellikleri

Kullanıcı Ara Yüzü

3D Görüntüleyici ve BIM

Timbertech Ahşap yapı statik hesap programı, 3D Görüntüleyici özelliği ile  modelleme üzerinde daha fazla kontrol için yapısal elemanların ekstrüzyonlu görünümüne izin verir ve BIM teknolojisi ile daha fazla verimlilik ve üretkenlik sağlar.

AHŞAP MALZEME VERİTABANLARI

Ahşap yapı elemanlarının ve ahşap malzemelerin fiziksel-mekanik ve geometrik özellikleri yazılıma önceden yüklenmiştir. Örneğin, önde gelen CLT panel üreticilerinin (Binderholz, Stora Enso, KLH, LENO, Mayr Melnhof, Rubner Holzbau, XLAM Dolomiti, Essepi, Diemme Legno, LA COST, Area Legno, Artuso Legnami, Calet, Hasslacher) ürünlerini bulabilirsiniz. Norica Kereste, Holz Albertani).

AHŞAP BİRLEŞİM VERİTABANLARI

Ana Avrupalı üreticilerin (Rotho Blass, Wuerth, Simpson StrongTie, Borga Italia, Roofrox) ürünlerinin özelliklerini içeren dahili veritabanları vardır. Kullanıcı birleşimlerin ayrıca kuvvet ve rijitliklerini değiştirerek mevcut bağlantıları özelleştirebilir.

Farklı tipte birleşim elemanları seçebilirsiniz: düz çiviler, dişli çiviler, ankraj çivileri, zımbalar, vidalar ve tam dişli vidalar.

Farklı birleşim türlerini de seçebilirsiniz: tekli ve çiftli tutma, kesme kuvvetleri için delikli metal plakalar, keresteden betona açılı braketler, ahşaptan keresteye açılı braketler, kesme kuvvetleri için delikli metal plakalar.

DUVAR ÖZELLİKLERİNİN TANIMLANMASI

Yazılım, CLT ve çerçeveli duvarların geometrik ve mekanik özelliklerinin tanımlanmasında kullanıcıyı yönlendirir.

TAVAN DÖŞEMESİ ÖZELLİKLERİNİN TANIMLANMASI

Yazılım, kullanıcıya tavanların  geometrik ve mekanik özelliklerinin tanımlanmasına rehberlik eder: kirişli döşemeler, masif ahşap döşemeler ve CLT döşemeler.

BAĞLANTI/BİRLEŞİM ÖZELLİKLERİNİN TANIMLANMASI

Timbertech Ahşap yapı statik hesap programı Kullanıcıların, hem zemin kat hem de üst katlar için kesme ve çekme kuvvetleri için bağlantıları/birleşimleri basit ve sezgisel bir şekilde tanımlayabilir.

CLT DUVARLARDA DİKEY DERZ/BİRLEŞİM ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ

Yazılım, CLT duvarı düşey derzlerinin geometrik ve mekanik özelliklerinin tanımlanmasında kullanıcıya yol gösterir.

OTOMATİK YÜK ÜRETİMİ

Kar yükü, rüzgar yükü ve sismik etkiler, yapının bulunduğu şantiyeye ve seçilen Standarda göre otomatik olarak oluşturulur. Kullanıcı yalnızca belirli bir sihirbazı kullanarak yükleri karakterize eden parametreleri seçmelidir.

SİSMİK ANALİZ

Timbertech Ahşap yapı statik hesap programı, aşağıdaki sismik analiz türlerini gerçekleştirir:

  • Eşdeğer doğrusal statik analiz
  • Modal analiz, bir yapının doğal olarak rezonansa gireceği çeşitli dönemleri bulmak için çok kullanışlıdır. Mod şekli çok basit bir şekilde görüntülenebilir.
  • Modal doğrusal dinamik (davranış spektrumu) analizi
  • Yazılım, bağlantıların/birleşimlerin katkısını da hesaba katarak duvar yanal sertliğini otomatik olarak hesaplar.

DİKEY YÜK VE RÜZGAR ANALİZİ

Yazılım, Standardın öngördüğü her yük için otomatik olarak sismik olmayan yüklere (düşey yerçekimi yükleri ve rüzgar) maruz kalan tüm yapının analizini gerçekleştirir.

ÇATI TASARIMI

Yazılım, çatı düzleminde herhangi bir eğime sahip olabilen kirişlere ve kirişlere etki eden yüklerin hesaplanmasına ve otomatik olarak yeniden dağıtılmasına, eğimli çatıların modellenmesine izin verir.

KONTROLLER

Program, yapıyı oluşturan tüm elemanların hem statik hem de sismik kontrollerini gerçekleştirir:

  • CLT duvarlar ve iç derzleri
  • Çerçeveli duvarlar ve iç unsurları: ahşap çerçeve ve kaplama panelleri
  • Bağlantılar: sabitleme, metal köşebentler, delikli metal plakalar ve kayışlar, vidalar, çiviler ve zımbalar
  • Ahşap kirişler ve KOLONLAR
  • Ahşap tavan döşmeleri: CLT zeminler, kirişli zeminler, masif ahşap zeminler

DÖŞME TİTREŞİM KONTROLLERİ

Program, herhangi bir kesit sınıfı için çelik kiriş ve kolonların kontrollerini gerçekleştirir. Çelik kesitlerin özellikleri dahili bir veritabanına önceden yüklenmiştir: Avrupa kesit profilleri  (IPE, HEA, HEB, HEM, IPN, HL, HD, HP, HG, UPE, UPN, UE), İngiliz profil kesitleri (UB, J, UC, UBP, PFC), Amerikan Profilleri(W, S, HP, C, MC) ve içi boş kutu profiller (RHS, SHS ve CHS sıcak işlenmiş veya soğuk şekillendirilmiş)

KİRİŞ YANAL BURKULMA KONTROLLERİ

Yazılım, yanal burkulma direncini dikkate alarak ahşap ve çelik kirişlerin kontrollerini gerçekleştirir. Kullanıcı, elemanı kontrol etmek için gereken yanal sınırlamaları ve tüm parametreleri hızlı bir şekilde tanımlayabilir.

Trento Üniversitesi'nde Geliştirilen Makro Element

Günümüzde ahşap duvarlı yapıların sonlu eleman yazılımıyla modellenmesi karmaşık olabilir: özellikle duvarın yanal sertliğinin doğru bir şekilde değerlendirilmesi, farklı katkılara (duvarların kayma deformasyonları, bağlantıların deformasyonları, rijit gövde),modelde tanımlanması zor olan bastırma deformasyonu nedeniyle sallanma gibi faktörlere bağlı olduğundan hesaplama adımı oldukça  zordur. )

TimberTech  Ahşap Yapı Statik hesap programı  ile ahşap duvarların (CLT veya platform çerçeve duvarları) tanımı ve modellenmesi kolay sonuçlanır çünkü duvarın tüm bileşenlerinin "montajı" Trento Üniversitesi'nde yürütülen araştırma  ve türetilen uygulanmış sayısal modellere bağlıdır. 

Yazılımda uygulanan model, bir ahşap duvardaki tüm sertlik bileşenlerini ve bağlantılarını dikkate alabilir. Modelin bir açıklaması "Daniele Casagrande, Simone Rossi, Tiziano Sartori, Roberto Tomasi, Tek katlı ahşap perde duvarların elastik tepkisi için bir analitik prosedür önerisi ve basitleştirilmiş bir sayısal model, İnşaat ve Yapı Malzemeleri'nde yayınlandı. (2015) ”.

Timbertech Ahşap Yapı Statik Hesap programı
phone-handsetmap-markercross-circle
Measj Gönderin
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram